Rowerem na COP19/CMP9

W sobotę, 16 listopada, przy okazji odbywającego się obecnie szczytu klimatycznego ONZ i zaplanowanego na 17 listopada Dnia Transportu 2013, miasto Warszawa, wspólnie z Europejską Federacją Cyklistów i siecią SLoCaT, zorganizowało rowerowy Przejazd Klimatyczny. W wydarzeniu wzięło udział około 60 rowerzystów, w tym delegaci na COP19/CMP9 i mieszkańcy miasta. Uczestnicy wyruszyli z Placu Bankowego. Przejazd zakończył się na stacji Veturilo obok Stadionu Narodowego.

Rosnąca emisja spalin w miastach spowodowana jest przede wszystkim zatłoczonymi ulicami i nieefektywnym zarządzaniem komunikacją. Sposobem na redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery może być wypracowanie zrównoważonego systemu transportu w miastach i regionach. Wpisując się w tę strategię, władze Warszawy podejmują szereg działań mających za zadanie między innymi promować komunikację rowerową wśród mieszkańców miasta.

W 2012 roku uruchomiono system bezobsługowych wypożyczalni rowerowych Veturilo, który szybko podbił serca mieszkańców. Przez dziennikarzy USA Today został wybrany 10. najlepszym systemem rowerów miejskich na świecie, jest też 8. pod względem wielkości systemem w Europie. O jego sukcesie świadczy fakt, że już po 8 miesiącach od wprowadzenia zarejestrowano milionowe wypożyczenie. Obecnie z rowerów miejskich korzysta 130 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, którzy wypożyczali je już 2 miliony razy. Jest to dowód na rosnącą popularność rowerów, które warszawiacy wykorzystują nie tylko do celów rekreacyjnych, ale coraz częściej także jako środek regularnych dojazdów.

Władze Warszawy powołały w 2012 roku pełnomocnika prezydenta miasta do spraw komunikacji rowerowej. Do jego zadań należy połączenie istniejących ścieżek rowerowych w długie trasy komunikacyjne, utworzenie na drogach publicznych osobnych pasów ruchu dla rowerzystów oraz dbanie o rozwiązania techniczne i prowadzenie kampanii społecznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich korzystających z tego środka transportu.

Mimo że Warszawa ciągle rozwija się pod względem komunikacji rowerowej, mamy jeszcze dużo do zrobienia w tej kwestii. Dlatego nieustannie pracujemy nad ulepszeniem infrastruktury, między innymi dzięki środkom udostępnionym przez Unię Europejską, które umożliwią wybudowanie nowych ścieżek rowerowych – powiedział wiceprezydent Warszawy, Jarosław Dąbrowski.

Przedstawiciele międzynarodowych organizacji działających na rzecz zrównoważonego transportu zwrócili uwagę na fakt, że dzięki takim przejazdom rowerzyści pokazują, jak może wyglądać przyszłość świata, o której dyskutują eksperci na COP19/CMP9. Zaznaczyli też, że codziennie 35 milionów Europejczyków wsiada na rower, jednak ciągle należy popularyzować ten środek transportu i dzięki temu włączać się w walkę z emisją szkodliwych gazów.

Cieszę się, że Polacy coraz chętniej wsiadają na rowery. Jeszcze parę lat temu zimą mój ślad na drodze do pracy był jedynym, który wyróżniał się na śniegu. Z każdym rokiem widzę ich coraz więcej i muszę przyznać, że jest to bardzo satysfakcjonujący widok – powiedział Paweł Mikusek, rzecznik Ministerswa Środowiska.

Przejazd był zachętą do zwiedzania Warszawy na dwóch kółkach i jednocześnie do docenienia roli rowerów w działaniach na rzecz zrównoważonego, przyjaznego środowisku transportu.

Przy okazji COP19/CMP9 i Dnia Transportu 2013 sieć SloCaT (Partnership on Sustainable Low Carbon Transport), organizuje także debatę o niskoemisyjnym transporcie, która odbędzie się 17 listopada w hotelu Hyatt. Swój udział w spotkaniu zapowiedziało ponad 250 osób.

Wróć