Grupa IKEA

Przeciwdziałanie zmianom klimatu jest obowiązkiem zarówno naszym, jak i przyszłych pokoleń. W Grupie IKEA wierzymy, że inwestowanie w zrównoważoną gospodarkę jest nie tylko możliwe, ale też kluczowe dla przyszłego rozwoju lokalnego, kraju jak i globalnie.

Poprzez naszą strategię People & Planet Positive 2020 przekształcamy naszą działalność biznesową, ograniczając zużycie energii i inwestując w jej odnawialne źródła. Wspieramy także naszych dostawców i pomagamy klientom prowadzić bardziej zrównoważone życie w domu. Do 2020 roku będziemy w 100% "odnawialni" - produkując tyle energii  z wiatru, wody i słońca, ile zużywamy. Jesteśmy na dobrej drodze a już teraz do ogrzewania wody wykorzystujemy 550 000 paneli słonecznych zainstalowanych na naszych budynkach, czy produkujemy energię w 96 działających turbinach wiatrowych (41 kolejnych jest w budowie). Aby jeszcze szybciej osiągnąć cel korzystania w 100% tylko z odnawialnej energii, zobowiązaliśmy się do zainwestowania 1,5 miliarda Euro w rozwój OZE do końca 2015 r.

Pomagamy milionom osób obniżyć wysokość rachunków za media, dostarczając rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i wody oraz gospodarować odpadami w odpowiedzialny
i efektywny sposób.

Do 2016 r. cała nasza komercyjna oferta oświetlenia oparta będzie na  bezpiecznej i energooszczędnej  technologii LED. To dzięki niej możemy zużyć o 85% mniej energii w domu,  wydłużając trwałość produktu nawet o 20 razy. W ostatnim roku sprzedaliśmy ok. 22 milionów produktów LED, włączając w to 12 milionów samych żarówek. Tylko one pozwoliły naszym klientom oszczędzić energię odpowiadającą rocznemu zasileniu ok. 136 000 gospodarstw domowych.

 Polska jest miejscem ważnych inwestycji energetycznych dla Grupy IKEA. W ostatnich latach zainwestowaliśmy w trzy farmy wiatrowe na Podkarpaciu – znajdują się one w miejscowościach Bukowsko, Łęki Dukielskie i Rymanów. Inwestycja w farmy wiatrowe nie tylko umożliwia nam produkcję ok. 78GWh energii, ale przede wszystkim stanowi kolejny krok na drodze do zrównoważonego rozwoju IKEA  i redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Polska jest piątym krajem w Europie, gdzie IKEA inwestuje w energię wiatrową. Ponadto, niektóre sklepy IKEA w Polsce – w Łodzi, Gdańsku i Krakowie - używają paneli słonecznych na dachach do podgrzewania wody użytkowej. Sklep IKEA w Łodzi i Centrum Dystrybucyjne w Jarostach, a także najnowszy i największy sklep IKEA we Wrocławiu do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń korzystają z energii geotermalnej dzięki ekologicznemu rozwiązaniu, jakim są pompy ciepła.

Grupa IKEA wspiera COP19 w Warszawie przekazując meble na potrzeby konferencji i jej uczestników. Po zakończeniu konferencji wszystkie meble zostaną przekazane Instytutowi Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.